SON DAKİKA

Dogu TV

Bor madeninden krem üretildi

Bor madeninden krem üretildi
9 views
02 Temmuz 2021 - 8:51

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesindeki bilim insanları, bor madeninden krem üretti.

Krem, yara tedavisi ve cilt bakımında kullanılmak üzere geliştirildi.

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu tarafından finanse edilen proje kapsamında, bilimsel çalışmaları ve testleri tamamlanan krem için patent başvurusu yapıldı.

”ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ BİR KAYNAK”

Proje yürütücüsü Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Arzu İlçe, bor madeninin dünya rezervinin yüzde 73’nün Türkiye’de bulunduğunu hatırlatarak, bunun ülke için önemli bir kaynak olduğunu söyledi.

”BOR MADENİNİ ENDÜSTRİYEL ÜRÜNE ÇEVİRMELİYİZ”

Borun kozmetik, metalurji, uçak sanayi, enerji, tarım, sağlık gibi birçok sektörde kullanıldığını aktaran İlçe, şunları kaydetti;

”Biz bunu daha çok ham madde olarak satıyoruz, endüstriyel ürüne çevirmemiz gerekiyor. Ülke olarak bu işten daha fazla para kazanabilmek ve dünyada bununla ilgili bir rekabet unsuru oluşturabilmek adına bilim insanları olarak daha fazla çalışmalıyız. Biz de buradan yola çıktık. Borun yara üzerine yapılmış az sayıda çalışması vardı, bu konuda ne yapabiliriz diye düşünerek kimyager ve biyolog arkadaşlarımızla tıp fakültesinden hocalarımızla bir araya gelerek bu projeyi gerçekleştirdik.

İki molekül keşfedildi. Bizler de bunların testlerini üniversitemizin olanaklarıyla gerçekleştirdik. İn vitro dediğimiz hücresel düzeyde testleri ve in vivo dediğimiz deney hayvanlarıyla deneylerini gerçekleştirildik.”

”YARALARDA ETKİLİ OLDUĞUNU GÖRDÜK”

Kremin sağlık ve güzellik alanında kullanıldığını ifade eden İlçe, şu sözlerle devam etti;

”İki molekülün de etkin olduğunu gördük. Molekül 1’in özellikle açık yaralarda, akut ve kronik yaralarda daha etkili olduğunu gördük. Bu da çok umut vadedici çünkü yaşlı nüfusu artan bir ülkeyiz. Yaşlılık ve diyabetle beraber, yatağa bağımlılıkla beraber, pek çok yarayı tedavi etmek durumunda kalıyoruz. Yara bakım ürünlerimizde ne kadar çok alternatif ürün artarsa farklı yaralarda farklı etkinliklerini görebiliriz.

Molekül 2, güzellik ürünlerinde, el ve vücut kremi olarak, dermatolojik testleri yapıldıktan sonra da pişik kremi gibi pek çok alternatif üründe kullanılabilecektir.”

BAİBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Gürel de pek çok alanda kullanılan bor madeninden tıp alanında da faydalanıldığını belirtti.

Gürel, üniversitedeki akademisyenlerin geliştirdiği bor içerikli ürünler için patent başvurusu yapıldığını kaydetti.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI