SON DAKİKA

Dogu TV

Marmara Denizi’nden 6 bin 564 metreküp müsilaj temizlendi

Marmara Denizi’nden 6 bin 564 metreküp müsilaj temizlendi
8 views
25 Haziran 2021 - 9:43

Bakan Kurum, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Marmara Denizi’ndeki müsilaj seferberliğine ilişkin şu bilgileri aktardı:

“Marmara Denizi’mizde ara vermeden sürdürdüğümüz müsilaj seferberliğimizin 17. gününde 406 metreküp müsilajı temizledik. 24 Haziran ile birlikte toplam 6 bin 564 metreküp müsilajı bertaraf için düzenli depolama alanlarına gönderdik. 24 Haziran itibarıyla İstanbul’da 2 bin 858 metreküp, Kocaeli’de 435 metreküp, Bursa’da 143 metreküp, Tekirdağ’da 154 metreküp, Balıkesir’de 644 metreküp, Çanakkale’de 678 metreküp, Yalova’da 1652 metreküp müsilajı 392 bölgedeki çalışmalarımızla Marmara Denizi’nden temizledik.”

Kurum, denetimlere de hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayarak, “Dün yaptıklarımızla toplam 6 bin 473 denetimi tamamladık. 1775 atık su numunesini çevre laboratuvarlarımızda incelemeye gönderdik. Denizimize ve deniz canlılarımıza nefes aldırmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da müsilaj temizleme çalışmaları devam ediyor

Caddebostan sahilindeki temizleme çalışmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ekipleri, deniz salyalarını süzgeçlere doldurarak atık torbalarına koydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlara ait tekneler, deniz süpürgeleri ve botların çalışmaları da açık denizde devam ediyor.

Tuzla sahilde katı sıvı emici aracıyla devam eden müsilaj temizleme çalışmalarına Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı da katıldı.

Yazıcı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müsilaj temizleme çalışmalarının Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda sürdüğünü ifada etti. Müsilajda zaman zaman artış ve azalışlar olduğunu belirten Yazıcı, “Bakanlık bu işe tam manasıyla girdi. Birçok yerden alınan desteklerle kıyı kenar çizgisinde olan illerin desteğiyle çalışmalar devam ediyor. İnşallah Tuzla’mızın İstanbul ile birlikte iyi bir noktaya geleceğine inanıyoruz.” dedi.

Yazıcı, Marmara Denizi’nin müsilajdan kurtulması için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayarak, “Marmara’ya kıyısı olan illerde 25 milyon insan yaşıyor. Hepimizin birlikte denize göz bebeğimiz gibi bakmamız gerekiyor. İstanbul’da ve Marmara’ya kıyısı olan illerde kimyasal ve biyolojik arıtma tesislerinin kapasitelerini artırmasıyla birlikte Marmara Denizi ve Tuzla’mızın eski haline dönmesini istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI