SON DAKİKA

Dogu TV

TİKA’dan Bangladeş Göç İdaresine Servis Aracı Desteği

TİKA’dan Bangladeş Göç İdaresine Servis Aracı Desteği
9 views
14 Haziran 2021 - 8:43

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bangladeş Göç İdaresine, Arakan kamplarına ulaşımda kullanılmak üzere 30 koltuklu servis aracı temin edildi.

TİKA tarafından temin edilen ve Bangladeş Göç İdaresine teslim edilen 30 koltuklu servis aracı için düzenlenen törene Bangladeş Afet İşleri Bakanı Enamur Rahman, Türkiye’nin Bangladeş Büyükelçisi Mustafa Osman Turan ve TİKA Dakka Koordinatörü İsmail Gündoğdu katıldı. Törende Büyükelçi Turan tarafından Bangladeşli yetkililere sembolik anahtar verildi.

Teslim törenine Bangladeş Afet İşleri Bakanlığının bürokratlarının yanında, Bangladeş Göç İdaresi Başkanı (RRRC) Rızwan Hayat,  Bangladeş Kızılay Başkanı Tümgeneral Abdül Wahab’da katıldı. JICA Ülke Koordinatörü Naoki Matsumura da dinleyiciler arasında yer aldı.

Toplantıda konuşma yapan Afet Bakanı Md. Enamur Rahman, Türkiye’nin uzun zamandan beri, başta Arakan krizi olmak üzere Bangladeş’in yanında yer aldığını belirterek, Türkiye tarafından hediye edilen servis aracı için teşekkür etti.

Bangladeş Göç İdaresi Başkanı Hayat ise yaptığı konuşmada Cox’s Bazar’da TİKA ile aralarında oldukça pozitif işbirliği olduğunun altını çizerek, özellikle 22 Mart’taki yangından sonra TİKA’nın mutfağını hizmete açarak günlük on bin kişiye sıcak yemek verdiğini ve sorunun çözümü için büyük bir katkı sağladığını ifade etti. Hayat ayrıca Cox’s Bazar’daki diğer kuruluşların sadece Rohingya sorunu ile ilgilendiğini, TİKA’nın ise tüm Bangladeş’te projeler yaptığını ve bu faaliyetleri yakından takip ettiğini söyledi.

Büyükelçisi Turan ise yaptığı konuşmada yaklaşık 4 milyon mülteciye kapısını açan Türkiye’nin dünyada en çok mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğunu ve bu sebepten dolayı Bangladeş’i en iyi anlayan ülke olduğunu ifade etti. TİKA’nın 60 ülkede ofisleri olduğunu ve buralarda birçok projeler yaptığını belirten Turan, TİKA’nın sadece Arıkanlılara yönelik değil Bangladeş’in her tarafında güzel projeleri hayata geçirdiğini belirtti.

Bangladeş Göç İdaresine temin edilen 30 koltuklu servis aracı Cox’s Bazar’ın Ukhia bölgesinde bulunan 26 kamp müdürü için servis aracı olarak kullanılacak. Şehir merkezinden kamplar bölgesi yaklaşık 53 km olan güzergah boyunca resmi görevliler günlük 100 km’den fazla yolu TİKA’nın sağladığı araç ile kat edecek.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı