SON DAKİKA

Dogu TV

Yeni Beslenme Akımı: Slow Food

Yeni Beslenme Akımı: Slow Food
5 views
13 Haziran 2021 - 8:41

SLOW FOOD AKIMI

Slow Food akımına göre yediğimiz gıdalar hayatımıza pek çok yönden yansımaktadır. Bu neden gıdalarımızın adil, temiz ve kaliteli şartlarda yetiştirilmesi hayatımızı da adil, temiz ve kaliteli yapacaktır. Slow Food felsefesinde 3 unsur vardır:

Adil: Tüketicilerin kolay ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması.

Temiz: Üretim aşamalarında çevreye zararlı uygulamaların olmaması.

İyi: Lezzetli, sağlıklı, kaliteli gıda.

SLOW FOOD & FAST FOOD

Fast Food akımına zıt bir anlayışa sahip olan Slow Food, yiyeceklerin lokal olarak yetiştirilmesini ve toplanmasını öngörüyor. Süreçlerin tamamen doğal yöntemlerle yürütülmesini amaçlayan Slow Food, hazır gıda tüketimine karşı çıkmaktadır. Slow Food besinleri her yerde aynı değildir. Lokasyona bağlı olarak farklı gıdalarla beslenmek mümkündür. Gıdanın tüketilmesinde, adil, temiz ve kaliteli olmasına önem veren Slow Food, Fast Food’un dünyanın her yerinde aynı olan beslenme tarzına karşı çıkar.

SLOW FOOD VE TAT EĞİTİMİ

Slow Food, besinlerden tam anlamıyla tat alabilmek için besinlerin geldiği yeri ve geldikleri yerde hangi yöntemlerle hazırlandıklarını bilmek gerektiğini savunur. Bu amaçla Slow Food International oluşumu pek çok tadım etkinlikleri, workshop, atölye çalışması, bahçe ve tarla gezisi düzenlemektedir.

SLOW FOOD’UN ORTAYA ÇIKIŞI

Sağlıksız ve hızlı beslenmeye bir tepki olarak İtalya’da ortaya çıkan Slow Food, 1989’da manifesto ile imza altına alınmış ve Hollanda, Amerika, Almanya, Japonya, İsviçre ve İngiltere gibi ülkelerde popülerliği günden güne artmıştır.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI