SON DAKİKA

Dogu TV

El Salvador, Bitcoin karşılığında oturma izni veriyor

El Salvador, Bitcoin karşılığında oturma izni veriyor
1 views
10 Haziran 2021 - 9:25

Bitcoin, dünya genelinde en çok kullanılan kripto para birimi olarak dikkat çekiyor.

Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülke kripto paralar hakkında yeni düzenlemeler üzerinde çalışırken, Orta Amerika ülkesi olan El Salvador’un planları oldukça farklı.

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ederek tarihe geçen El Salvador, şimdi de BTC karşılığında oturma izni vermeye başlıyor.

3 BITCOIN’E OTURMA İZNİ

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, El Salvador’un 3 Bitcoin (yaklaşık 102 bin dolar) gönderen göçmenlere kalıcı oturma izni vereceğini söyledi.

Ülke ayrıca, yatırımcıların risk azaltmak ve oynaklığı dengelemek için kabaca 150 milyon dolar değerinde bir BTC güvence fonu oluşturacak.

Yeni iş kollarının doğmasının önünün açılacağını söyleyen Bukele, şu an piyasadaki Bitcoin’in değerinin 680 milyar dolar olduğunu, bu paranın yalnızca yüzde 1’i bile El salvador’a yatırım olarak gelse, bunun ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası’nı yüzde 25 artıracağını söylemişti.

El Salvador’da işlerin nasıl yürüyeceği ve ülkenin istikrarsız ekonomisine Bitcoin’in çare olup olmayacağı önümüzdeki süreçte belli olacak.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Marmaris’te tersanede