SON DAKİKA

Dogu TV

Cildi Doğal Yöntemlerle Nemlendirmenin Yolları

Cildi Doğal Yöntemlerle Nemlendirmenin Yolları
3 views
10 Mayıs 2021 - 23:18

Cildinizin kusursuz görünmesi için doğal yöntemlerle nemlendirmeniz mümkün. İşte doğal ürünlerle cildinizi nemlendirmenin yolları…

Cilt sağlığı birçok dış etkene bağlı olduğu gibi hormonal değişikliklerden ve yaşlanma kaynaklı olarak değişimlerden de etkilenmektedir. Kuru bir cilt yaşlı ve sönük bir görünüm sergiler. Bu nedenle cilde ihtiyaç duyduğu nemi vererek onu sağlıklı tutmak gerekir. Ancak sadece kuru cildi olanlar değil, her tipte cilt sahibi olanlar ciltlerini nemlendirmeyi aksatmamalılar.

Cilt sağlığı ve güzelliği için cildi nemlendirmek çok önemli. Bu bağlamda cildi nemli tutmak cildi zararlı etkilere karşı koruyucu kalkan olacaktır. Her gün nemlendirici kullanmak cildin parlamasına ve canlanmasına destek olur çünkü güneş ışınları, mevsimsel değişimler ve çevresel faktörler cildin hasar görmesine sebep olur. Cilt tüm bu etkenlerden kaynaklı olarak kurur. Bu kuruluk ise kaşınma, yaralar ve cilt problemleri ile sonuçlanır.

KURU CİLT PROBLEMİ CİLDİN YAŞLANMASINA NEDEN OLUR

Kuru cilt problemi cildin daha hızlı yaşlanmasına mat ve cansız görünmesine neden olur. Sık sık banyo yapmak, yetersiz beslenmek, kimyasal ürünlerin kullanımı ve özellikle soğuk ve kuru kış aylarının etkisi ile yaygın olarak görülen bir cilt problemidir. Rahatsızlık verir, kaşıntıya, kızarıklığa ve cildin pul pul dökülmesine neden olur. Bu da sağlıksız ve sorunlu bir cilt görünümüne yol açar. Peki, yüzü nemlendirmek için evde neler yapılabilir?

Eğer kuru bir cilde sahipseniz cildinizin nem ihtiyacını gidermek için sağlıklı ürünleri tüketmeye özen gösterin ve bol su için. Diğer taraftan da sıcak banyolardan kaçınmak, nemlendirici kullanmak cildinizin daha elastik ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Cildinizde kuruluk şikayeti yaşıyorsanız bu sorunu ortadan kaldırmak için pahalı kremleri sipariş etmeniz gerektiği anlamına gelmez çünkü evdeki malzemeleri kullanarak çözüm sağlayabilirsiniz ve böylelikle cildinizde daha fazla sorunla karşılaşmanıza neden olabilecek sert kimyasallardan ve yağlı kremleri kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

Cildinizi doğal yollarla nemlendirmek ve bakımını sağlamak istiyorsanız sağlıklı, parlak, canlı ve nemli tutmaya yardımcı olacak doğal yöntemleri deneyebilirsiniz. Peki evde cildi nemlendirmek için neler yapılabilir? İşte cildinizi neme doyurmak için uygulayabileceğiniz mükemmel yöntemler…

BİTKİSEL YAĞLARLA NEMİ CİLDİNİZE HAPSEDİN

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, susam yağı, badem yağı, gibi sağlıklı yağlar ile cildinizi nemlendirebilir daha parlak ve yumuşak bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu yağların faydalarından yararlanmak için yalnızca vücudunuza dairesel hareketle masaj yaparak sürmeniz yeterlidir.

Duş sonrası uygulayabileceğiniz gibi gece yatmadan önce cildinize sürerek sabah duş alabilirsiniz. Bu yağlar içerisindeki vitaminler sayesinde cildi besler, korur ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur.

Yüzdeki kusurlar ve çizgiler, yaşlanma sürecinin bir sonucudur. Menopoz ve sonrasında seksüel hormonlarda oluşan değişiklikler ve bunlara foto yaşlanmanın eklenmesiyle beraber; cildin bariyer yani koruyucu mekanizması bozulur ve pul pul dökülen, kızaran, bazen kaşıntıya bile sebep olabilen kuru bir ciltle karşı karşıya kalırız. Ayrıca kemik ve yağ dokusunda oluşan kayıplar, cildimizin orta tabakasında ki kollojenin haraplığı, yıkımı ve normal olmayan elastin liflerin cildin belirli bölgelerinde birikimi, yaşlanmış deri görünümüne neden olur. Yani kurumuş, esnekliğinin kaybetmiş, incelmiş, bazı alanlarda ise kalınlaşmış, kırışmış, pürüzlü, parlaklığını kaybetmiş, lekeli bir cilt vardır. Yüz kontüründe de meydana gelen kayıplar, daha ileri yaşlarda çökme ve sarkmanın olduğu bir süreçle mücadele edilmesi gerektiğini gösterir. Dıştan gelen etkiler (çevresel faktörler) ve içsel oluşan (genetik, stres) toksinlere ne kadar erken maruz kalınırsa ve ne kadar fazla birikirse, bu yaşlanma sürecinin şiddeti de o kadar fazla olacaktır. Öyleyse; önleyici faktörler ve detoksifikasyon çok önemlidir.

Pek çok markette nemlendiriciler satılsalar da, evinizde de cildinizi nemlendirecek pek çok doğal nemlendirici oluşturabilirsiniz.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Hatay yeni stadına kavuşuyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kasım Güler tutuklandı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ahmet Nur Çebi istifa etti
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Jandarmaya yeni makineli tüfek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS başvurusu için son gün
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sigarayı Bıraktıran Besinler
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Türksat AŞ personel alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EPDK’dan yeni LPG kararı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DGS geç başvuru günü
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜBİTAK, 71 personel alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fatih Terim gemileri yaktı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Mucize Doktor da bitiyor!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YKS ne zaman, kaç gün kaldı?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Okullar ne zaman kapanacak?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
LGS’de geri sayım başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BM: Gazze’de 75 bin Fili