REKLAM ALANI (728x90px)Anasayfa Sol Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
SON DAKİKA

Dogu TV

REKLAM ALANI (728x90px)Anasayfa Sol Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceği tesis İlk kez görüntülendi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceği tesis İlk kez görüntülendi
1 views
30 Nisan 2021 - 11:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İşte Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceği tesis: İlk kez görüntülendi

Rusların geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiye’de üretileceği CinnaGen İlaç tesislerini ilk kez görüntülendi.

CinnaGen İlaç CEO’su Ferhat Farsi, Çerkezköy’de 30 milyon Euro yatırımla kansere karşı biyoteknolojik ürünler geliştirmek amacıyla kurdukları tesiste Uğur Şahin’in ile benzer bir kaderi paylaştıklarını anlatarak, “Kansere karşı monoklonar antikorlar geliştirmek için bu yatırımı yaptık. Ama pandemi müsibeti, bu yüksek teknolojili alt yapıyı, aşı üretimine kanalize etmemize neden oldu. Bu aşıyı A’dan Z’ye Türkiye’de üretecek olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

DHA’nın haberine göre, Türkiye 3’üncü aşısını Rusya’dan alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki gün müjdesini verdiği ilk 50 milyon doz aşının ardından, Rus Gamelya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V’nin üretimi de artık Türkiye’de yapılacak. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın (MENA) en büyük biyoteknolojik ilaç firması olarak gösterilen CinneGen’in, Türkiye’de 4 yıl önce 30 milyon Euro yatırımla Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikası, aslında kansere karşı monoklonal antikorlar üretmek üzere 2019 yılında açıldı.

blank

2020’nin ilk aylarında Sağlık Bakanlığı’ndan dünya standartlarında üretim yapılabileceğine dair uluslararası geçerliliği olan GMP (Good Manifacturing Practice) sertifikasını da almayı başardıklarını anlatan CinnaGen İlaç kurucu ortağı ve CEO’su Ferhat Farsi, Uğur Şahin ile benzer bir kaderi paylaştıklarını söyleyerek, tüm süreci Demirören Haber Ajansı’na anlattı.

“UĞUR ŞAHİN İLE AYNI KADERİ YAŞADIK”

Farsi, “Aslında 30 yıllık bir biyoteknoloji firmasıyız. Türkiye’deki faaliyetlerimize 2016 yılında başladık ve bu fabrikanın açılışı 2019 Haziran ayında oldu. Biz esasen bütün hazırlıklarımızı Türkiye’de ilk monoklonal antikorların üretimi için yapmıştık. 50 kişilik bir (AR-GE) ekibimiz var. Yurt içinde ve dışında 2 yıldan beri ciddi eğitimler aldılar biyoteknolojik ürünler konusunda. Aslında geldiğimiz süreci Uğur Şahin hocamın yaşadıklarına çok benzetiyorum. Çünkü Uğur hocamız da mRNA platformunu, aslında kanser tedavisi için kullanacaktı. Ama kovid pandemisinden sonra bu platformu kovid aşısına kanalize etmek durumunda kaldı. Biz de özellikle kanser tedavisinde monoklonal antikor üretimi için kendimizi hazırlamıştık. Biyoteknolojide monoklinal antikorlar aslında daha kompleks moleküller aşılarla kıyasladığımızda. Yani daha yüksek teknolojiye ve üretime hazırlanmışken aşı gündemimize girdi pandemiyle beraber” dedi.

“DOLUM DEĞİL, SIFIRDAN AŞI ÜRETİMİ YAPACAĞIZ”

Farsi, GMP sertifikasyonu tamamlanan tesiste “aşı dolumu” değil sıfırdan aşı üretimi yapılacağının altını çizerek, “Şunu belirtmemde yarar var, biz aşının bütün üretim prosesinin tamamını A’dan Z’ye Türkiye’de, bu tesislerde gerçekleştireceğiz. Bundan gerçekten gurur duyuyorum firmam adına. Çünkü son derece kompleks bir üretimi A’dan Z’ye kadar, master cell line (ana hücre hattı) dahil, biyoreaktörler kullanarak Türkiye’de yapacağız. Yani bu bir aşı dolum faaliyeti değil, özellikle belirtmek istiyorum. Vektör bazlı bir adenovirüs aşıdan bahsediyoruz. Son derece yüksek teknoloji ile hazırlanmış, geliştirilmiş ve hem güvenilirliği hem etkinliği son derece yüksek, yüzde 90’ın üzerinde etkinliği olan dünyadaki ilk 3 aşıdan biri. Kovid 19’daki dünyada ilk ruhsat alan bu aşıyı Türkiye’de üretecek olmaktan gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

blank

“DÜNYA STANDARTLARINDA AŞI ÜRETİMİ SERTİFİKASINA SAHİBİZ”

2020 yılının sonuna doğru, pandeminin başladığı günlerde Sağlık Bakanlığı’na yaptıkları GMP sertifikasyonu başvurusunun sonuçlandığını ve dünya standartlarında üretim yapabilme anlamına gelen, uluslararası geçerliliği olan belgeyi almayı başardıklarını anlatan Farsi, “Bu, biyoteknolojik ürünlerin üretimi için gerekli olan bir belge. Ondan sonra kendimizi aşı üretimine adapte ettikten sonra da Sağlık Bakanlığı’na tekrar başvurduk ve çeşitli denetimlerden sonra bu kez aşı üretimine özel ilave sertifikasyon yapıldı. Daha sonra da ürün spesifik, yani Sputnik aşısına özel olarak tekrar başvuru yaptık. Onda da ürün spesifik olarak yani ürüne has olarak bir GMP sertifikasyonu ilavesi gerçekleştirildi” diye konuştu.

“AŞIYI GELİŞTİRENLER İLE AYNI TEKNOLOJİYE SAHİP OLMAK ZORUNDASINIZ”

Aşının Rusya’da, devlet destekli Gamelya Enstitüsü tarafından geliştirildiğine işaret eden Ferhat Farsi, sözlerini şöyle sürdürdü:

“130 yıllık ciddi bir enstitü. Çok inovatif aşılarda imzası olan ciddi bir kurum. Teknoloji sağlayıcı olarak (onlar) ve teknolojiyi alan firma olarak (CinnaGen) aynı dili konuşabilmek çok önemliydi. Aynı teknolojiye sahip olmak çok önemliydi. Geçtiğimiz Mart ayında Rus yetkililer de buraya geldiler. Tesisi görünce, personelimizin kalifikasyonunu görünce, her şeyden emin oldular ve üretim için bir an önce süreçlere başlamak istediler. Ondan sonra da işler hızlandı. Aşının teknoloji transferini gerçekleştirdik. Bu teknoloji transferinde aşının bütün üretim prosesini, kalite kontrol ile ilgili bütün dökümantasyonunu alıyorsunuz. Daha da önemlisi aşı üretiminde, ‘aşının kalbi’ diyebileceğimiz ana hücre hattını, master cell line’ı da aldık. Ayrıca adenovirüs aşısını üretebilmek için gerekli olan virüs tohumlarını da teslim aldık.”

DÜNYANIN EN GÜVENLİ AŞI TEKNOLOJİLERİNDEN BİRİ

Adenovirüs aşılarının çok bilinen bir teknoloji olduğunu da belirten Farsi, bu aşı teknolojisinin 1953 yılından beri kullanıldığını vurgulayarak, Sputnik V’nin de bu yöntemle ortaya çıkarıldığını belirtti. Farsi, şu bilgileri verdi:

“Son derece güvenli bu adenovirüslerin (aşıda) kullanımı. İnsanda herhangi bir hastalığa sebep olmayan virüsler (vektör), koronavirüsün önemli ve immün yanıt oluşturabilecek fragmanını, genetik yapısını taşıyor. Dolayısıyla koronavirüsten de dolayı herhangi bir hastalık oluşturma potansiyeli yok. Aksine güçlü ve kalıcı bir immün cevap oluşturuyor. Bunun için bu aşı dünyanın en etkili aşıları arasına giriyor. Bu aşının insan hücresinde ya da genetik yapısında herhangi bir değişikliğe yol açması da mümkün değil. Zaten bilinen bir teknoloji. Yıllardan beri kullanılıyor çok güvenli bir şekilde. Güvenilirliği de etkinliği de çok yüksek bir aşı. Biz ilaç firması olduğumuz için güvenilir ürünleri piyasaya vermek zorundayız. Bunun için de GMP, Good Manufacturing Practice dediğimiz iyi imalat koşullarını gösteren kalifikasyondan geçmemiz gerekiyordu. Son derece zor bir şey bu. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın standartları, Avrupa hatta dünya standartlarında ve bu belgeyi Türkiye’de alabilmek de büyük bir ayrıcalık. Tabii bunun üzerine bir de aşı ile ilgili aşı GMP’sinin de ilave edilmesi, bütün ekibin ve bizim için ciddi bir başarı oldu.”

blank

DENEME ÜRETİMLERİNİ HEM RUSYA HEM TÜRKİYE İNCELEYECEK

Aşının geliştirilmesini Gamelya Enstitüsü’nün yaptığını ancak aşının dünyadaki stratejik anlaşmalarının Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) tarafından organize edildiğini anlatan Farsi, aşının Türkiye’ye getirilmesinde Sağlık Bakanlığı ile birlikte aylardır bürokrasi trafiği yürüten Viscoran İlaç A.Ş. ile kendilerinin “partner” olduğunu ifade etti. Farsi, sözlerini şöyle noktaladı:

“RDIF ile üçlü bir anlaşma yapıldı. Bu anlaşma şu açıdan önemli, bir kere Rusya ile Türkiye son derece stratejik bir alanda, sağlık alanında bir işbirliği yapacak. Son derece yüksek teknolojiye sahip olan bu aşının teknolojisinin A’dan Z’ye Türkiye’ye transfer edilmiş olması çok önemli bir husus. Tabii ki burada ilk üretimlerimiz öncelikle Türkiye’nin ihtiyacını karşılamaya yönelik olacak. Daha sonra RDIF de o yönde bir karar verirse, çevre ülkelere İhraç edilmesi söz konusu olacak. Buradan en az 10-20 ülkeye aşı ihracatı yapılabilecek. Yani Türkiye burada bu bölgenin aşı üretim üssü olacak. Bu açıdan düşündüğümüzde, stratejik bir know how’a sahip oluyorsunuz. İster istemez zaman içerisinde optimizasyon çalışmalarıyla kapasiteyi de artırmaya yönelik adımlarımız olacak. 30 milyon Euro’luk bir yatırımla bu tesisi Çerkezköy Organize Sanayi bölgesinde kurduk. Kovid musibeti ile biyoteknolojik ürünlerin önemi çok daha iyi anlaşıldı hem devlet, hem de vatandaşlar nezdinde. Önümüzdeki günlerde deneme üretimleri yapacağız. Ardından bunları Rusya’ya. Kalite kontrolleri çift taraflı yapılacak. Yani hem burada (Bakanlık tarafından) hem de Rusya’da Gameliya Enstitüsü tarafından yapılacak. Daha sonra da yaza doğru, daha büyük hacimli üretimlere başlamış olacağız. Aşının teknoloji transferi konusunda zamanlama olarak geç kalmış değiliz. Hızlı ilerleyeceğiz. Yaza doğru inşallah ürünleri Türk ilaç piyasasına ve vatandaşlara sunmayı düşünüyoruz. Ekiplerimiz gece gündüz çalışıyor”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayramda Beslenme Önerileri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayramda hava nasıl olacak?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dünyadan İsrail’e tepki
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bingöl’de korkutan deprem…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasak bu yıl da sürecek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fenomen medyuma saldırı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fenerbahçe 114. yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ALES pazar günü yapılacak!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MSÜ tercihleri başladı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İran sınırları kapattı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emeğin bayramı ‘1 Mayıs’
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Marketler kapacak mı?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tokyo’da seyircisiz Olimpiyat
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Liselerde tek sınav
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Apple’dan dev yatırım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HSK’dan tam kapanma kararı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Pfizer’den Anti Korona Hapı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜBİTAK 98 personel alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYAYI KORKUTAN TSK KLİBİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İki yeni bakanlık kuruldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Datça’da Korkutan Deprem!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dizi setlerinde panik artıyor!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Rusya’dan kıyamet silahı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emeklilere müjde, zam geldi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ABD’de Bitcoin tehlikesi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tesettüre Giren Ünlüler
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Otomotiv Sektörü Durdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Astrazeneca pıhtı yapıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İşte en zengin 10 Türk
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İsrail’de siyasi kriz
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Japonya’dan Çin’e çağrı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Wuhan’da son durum
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Azerbaycan’a Rekor İhracat
GÜNLÜK HABER AKIŞI
2021 fitre miktarı belli oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aşı orucu bozar mı?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kazıdan altın çıktı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
LG piyasadan çekiliyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dünya devi üretimi durdurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Paskalya Yortusu 2021 ne zaman?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sahura ne zaman kalkıyoruz?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
10 eski amiral gözaltında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
THY uçağında bomba ihbarı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MSB’den bildiri çıkışı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Beykoz’da iş yeri yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ukrayna’da gerilim artıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Facebook hacklendi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Uranüs’te şaşırtan keşif
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Soylu böyle duyurdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ketojenik diyet tehlikeli mi?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gelen mesajla şok oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
20 TL’ye 200 bin TL kazandı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esnafa 4 koldan destek!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Siri’nin sesi değişiyor!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Maraşlı dizisinin seti durdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Camide korkunç olay!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Koronavirüste yeni mutasyon
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bankalarda yeni dönem!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ünlü Oyuncuya Hapis Cezası!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bitcoin`de yükseliş sürüyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Başbakan özür diledi
SON DAKİKA HABERLERİ