REKLAM ALANI (728x90px)Anasayfa Sol Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
SON DAKİKA

Dogu TV

REKLAM ALANI (728x90px)Anasayfa Sol Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

White Paper Nedir?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
White Paper Nedir?
5 views
15 Nisan 2021 - 9:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kripto para yatırımlarının artış göstermesiyle birlikte White paper nedir? sorusu oldukça sorulan bir soru haline geldi. Peki, White paper nasıl yazılır? Nelerden bahseder? Nereden okunur?

White paper nedir?’ sorusu sıklıkla sorulan sorulardan biridir. Çünkü son dönemde çok büyük işlem hacmi yakalayan kripto para piyasasına giriş yapmak isteyen kişiler ilk olarak projelerin White paperını incelemektedir. Bu metinler, mevcutta olan ya da arzı gerçekleştirilecek coinin geçmişi, şimdisi ve geleceği hakkında bilgi verir ve yatırımcı çekmeyi amaçlar. Zira bir projenin başarılı olmasının en önemli yolu finansman desteği ve bu desteğin nasıl, ne şartlarda kullanıldığıdır. Peki, White paper nedir? White paper nasıl yazılır ve nelerden bahseder? Bu metinlere nereden ulaşılır ve nasıl okunur? En başarılı White paper örnekleri hangileridir? 

WHİTE PAPER NEDİR?

White paper; bir kripto para projesinin çözmek istediği sorunun kapsamını, bunun için çözüm yollarını ve çözümde kullanılacak malzemeleri, çözümde inşa edilecek mimariyi ve yol haritasını, öte yandan kullanıcılarla kuracağı iletişim ve diyaloğu açıkladığı bir dokümandır. Daha basit bir anlatımla; White paper, bir projenin sorun, çözüm ve yöntem açıklamasıdır.

‘White paper nedir?’ sorusuyla birlikte sıklıkla sorulan sorulardan biri de ‘White paper nasıl hazırlanır?’ sorusudur. White paperlarda olması gereken birtakım teknik özellikler vardır. Bu teknik kısımları şu şekilde özetleyebiliriz.

White paper girişi

Feragatname

İçindekiler kısmı

Piyasanın ve var olan problemin açıklaması, tanımı

Çözüm yolunun açıklaması ve bu çözüm yolunun varolan bir sorunu tam olarak nasıl çözeceği

Token ve coinlerin maksimum piyasa arzı, bu token ve coinlerin piyasaya ne zaman ve nasıl sunulacağı

Sunum sonrasında yatırımcılardan toplanan paraların nasıl kullanılacağı

Projenin arkasındaki ekip, geliştirme ekibi

Projenin detaylı yol haritası.

WHİTE PAPER NASIL YAZILIR?

Genel olarak ilk bölümde yatırımcılara yasal açıklamalar ve projeye dahil olacak kullanıcılara birtakım uyarılarda bulunulur. Feragatnamenin yer aldığı kısım da buradadır. Diğer yandan, hangi ülke vatandaşlarının söz konusu projede yer alıp almayacağı giriş kısmında yazılır. Potansiyel yatırımcılara mevcut olan sorunlar ve riskler hakkında bilgi verilir. Bu projenin yüzde 100 bir şekilde kar getirisi sunmayacağı etkili cümlelerle ilan edilir.

White paper, bir şirketin üst düzey yöneticisinin hisse senedi yatırımcılarına yazdığı bir mektup gibidir. Resmi olmasının yanında muhakkak yatırımcı merkeze alınarak yazılır ve yatırımcıyı çekme amacı taşır. Ancak bu amaç süslü cümlelerle gerçekleştirilmez. Mantıksal veriler ekseninde ikna edici bir üslup ile yazılır.

Burada bir bilgi daha vermekte fayda var. Her ne kadar White paper ile amaç projeye yatırımcı çekmek olsa da yatırımcılara bir neden verilmesi gerekir. Bu noktada mevcut sorunlardan ve çözümlerden bahsederken grafik, tablo, infografik, fotoğraf gibi araç ve verilerin kullanılması gerekir.

White paper kaç sayfadır?: White Paper, genel olarak 25 sayfadır. Ancak tabii ki de daha fazla ya da daha az sayfa içerebilir. Bu tamamen projenin alanına ve kapsamına bağlı olan bir faktördür. Öte yandan, metinlerin daha fazla uzun olması önerilmez. Çünkü insanlar yüzlerce sayfaya ulaşan metinleri okumak istemeyeceklerdir. Metinlerin yazılmasının ardından insanların kolayca erişebileceği bir yapıda olması da önemlidir. Okuyanı bilgilendiren ve kesinlikle çok iyi mimari yapısı olan metinler, okuyucuyu ve yatırımcıyı çekecektir. Ayrıca, içerikte çok fazla terim var ise, bunlar için bir veya iki sayfalık bir sözlük oluşturmak, erişilebilirliği ve okunabilirliği tamamlayan etkenlerden biri olacaktır.

WHİTE PAPER NELERDEN BAHSEDER?

Bu tür metinler, proje hakkında kapsamlı bir açıklama içerir. Piyasa koşullarını özetler ve bu piyasada arzı yapılacak coin ya da tokenin hangi konumda olacağını net bir şekilde saptar. Projenin evreleri ve tam olarak hangi aşamalardan geçtiği de metin içerisinde yer alan bilgilerden biridir.

Metinlerde, istatistik ve sayısal verilerin kullanılabileceğinden, hatta bu verilerin oldukça etkili olabileceğinden bahsetmiştik. Ancak her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi burada çok fazla istatistik veri kullanmak da okuyucuyu yoracaktır. Bu nedenle bu veriler ayarında kullanılmalıdır.

Projenin hali hazırdaki durumu: Bu kısımda, arz coininin mevcut hali hakkında birtakım bilgiler yer alır. Prototip aşamasından, ilk kullanıcı bilgilerinden, geliştirmelerden, strateji ve en önemlisi, hedeflerden bahsedilmelidir. 

Yatırımcılar, soyut projelere yatırım yapmazlar. Somut bir proje isterler. Bu nedenle projenin somut bir mimarisi olmalıdır.

Finansman bilgisi: Yatırımcılar, arzı gerçekleştiren kurum ya da şirketin finansal gücünden emin olmak isterler. Bu nedenle söz konusu projenin neden bir tokene ihtiyacı olduğu, ne şartlarda yatırımcılara dağıtılacağı, maksimum arzının ne kadar sınırlı olacağını ve ICO tokenların ne zaman başlayacağı net bir şekilde açıklanmalıdır. Hatta, metnin hatırı sayılır bir kısmı bu bölüme ayrılmalıdır.

Elde edilen paralar nerelerde kullanılacak: Yatırımcılar, projeye akıttıkları paranın nereye gideceğini, ne şartlarda kullanılacağını ve hangi görevleri yerine getireceğini net bir şekilde öğrenmek isterler. Bu nedenle bu kısımda ‘giderler’ başlığı altında, mevcuttaki ve gelecekteki gider kalemlerinden muhakkak bahsedilmesi gerekmektedir.

Projenin yol haritası ve geliştirici ekip: Arz token projeleri, daha en başından birkaç yıllık gelişim ve ilerleme planı sunmalıdır. Ayrıca bu planın yatırımcılar tarafından kolay bir şekilde takibinin yapılmasının önü açılmalıdır. Zira güven ticari dünyada her şeydir. Yatırımcıların White paper ekibine güven duymalıdır. Eğer geçmişte, arzdan önce bir sorun eşiği aşılmışsa White paper içinde bundan da bahsedilebilir.

WHİTE PAPER’DA NASIL BİR DİL KULLANILIR?

White Paper, belki de milyonlarca dolarlık bir işlem hacmine neden olacaktır. Yatırımlardaki para girdisinin çoğu da sermaye sahiplerinden gelecektir. Bu nedenle, White paperda kullanılan dil akademik ve resmi olmalıdır. Odaklanılacak konu net bir şekilde belirlenmeli ve bu konu derinlemesine açıklanacak şekilde profesyonel tarzda yazılmalıdır. Resmi bir nitelik taşımasından ötürü daima olgular yer almalıdır. İyi niyetler, dilekler, varsayım ve tahminlerden kaçınılmalıdır.

Metin profesyonel kişilerce yazılacağından ötürü, içerisinde imla hatası barındırmamalıdır. Baştan sona kontrol edilmeli ve hep aynı ahankte olmalıdır. Bu durum profesyonelliğe doğrudan katkı sunacaktır.

White paper, öte yandan tek bir dilde yayınlanmamalıdır. Profesyonel çevirmenlar tarafından birden çok dile çevrilmelidir.

WHİTE PAPER NEREDEN OKUNUR?

Hemen hemen her proje resmi bir web sitesine sahiptir. Bu web sitelerinin kolay erişilebilir bir konumda White paper indirme ve okuma linki bulunur. Farklı türdeki kripto paraların web sitelerine giriş yaparak proje için oluşturulmuş White paperları okuyabilirsiniz.

İlk White paper, Bitcoin’in duyurulduğu zamanlarda, yani 31 Ekim 2008 tarihinde, Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto adındaki kişi ya da ekip tarafından yayınlanmıştır. En başarılı White paper örnekleri ise şu şekildedir;

Ethereum White Paper: 15,5 milyon dolar değerinde yatırıma sahip oldu.

Quoine White Paper: 105 milyon dolar değerinde yatırıma sahip oldu.

DigixDAO: 5,5 milyon dolar yatırıma sahip oldu.

‘White paper nedir?’ sorusunun cevabını vermeye çalıştık. ‘İlişkili haberler’ sekmesinden, kripto para dünyasıyla alakalı diğer haberlere ulaşabilirsiniz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayramda Beslenme Önerileri
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bayramda hava nasıl olacak?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dünyadan İsrail’e tepki
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bingöl’de korkutan deprem…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Yasak bu yıl da sürecek
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fenomen medyuma saldırı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Fenerbahçe 114. yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ALES pazar günü yapılacak!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MSÜ tercihleri başladı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İran sınırları kapattı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emeğin bayramı ‘1 Mayıs’
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Marketler kapacak mı?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tokyo’da seyircisiz Olimpiyat
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Liselerde tek sınav
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Apple’dan dev yatırım
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HSK’dan tam kapanma kararı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Pfizer’den Anti Korona Hapı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜBİTAK 98 personel alacak
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DÜNYAYI KORKUTAN TSK KLİBİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İki yeni bakanlık kuruldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Datça’da Korkutan Deprem!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dizi setlerinde panik artıyor!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Rusya’dan kıyamet silahı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Emeklilere müjde, zam geldi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ABD’de Bitcoin tehlikesi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Tesettüre Giren Ünlüler
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Otomotiv Sektörü Durdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Astrazeneca pıhtı yapıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İşte en zengin 10 Türk
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İsrail’de siyasi kriz
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Japonya’dan Çin’e çağrı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Wuhan’da son durum
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Azerbaycan’a Rekor İhracat
GÜNLÜK HABER AKIŞI
2021 fitre miktarı belli oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Aşı orucu bozar mı?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Kazıdan altın çıktı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
LG piyasadan çekiliyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Dünya devi üretimi durdurdu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Paskalya Yortusu 2021 ne zaman?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sahura ne zaman kalkıyoruz?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
10 eski amiral gözaltında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
THY uçağında bomba ihbarı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MSB’den bildiri çıkışı
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Beykoz’da iş yeri yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ukrayna’da gerilim artıyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Facebook hacklendi!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Uranüs’te şaşırtan keşif
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bakan Soylu böyle duyurdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ketojenik diyet tehlikeli mi?
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Gelen mesajla şok oldu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
20 TL’ye 200 bin TL kazandı!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Esnafa 4 koldan destek!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Siri’nin sesi değişiyor!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Maraşlı dizisinin seti durdu!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Camide korkunç olay!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Koronavirüste yeni mutasyon
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bankalarda yeni dönem!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Ünlü Oyuncuya Hapis Cezası!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bitcoin`de yükseliş sürüyor
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Başbakan özür diledi
SON DAKİKA HABERLERİ