AB’den Türkiye’nin Sağlık Sistemine Övgü Yağdı

AB’den Türkiye’nin Sağlık Sistemine Övgü Yağdı

Türkiye’nin sağlık sistemi koronavirüs süreci kapsamında izlediği yol ile dünya çapında övgüler almaya devam ediyor. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, koronavirüse karşı sağlık sistemi olarak en başarılı mücadeleyi gösteren ülkenin Türkiye olduğunu söyleyerek takdir etti.

Türkiye olarak verdiğimiz mücadele dünya çapında beğeniyle karşılanıyor. Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye’nin çok etkileyici bir sağlık sistemi olduğunu belirtti. Türkiye Foto Muhabirleri Derneğince (TFMD) düzenlenen ‘Yılın Basın Fotoğrafları 2021’ özel jürisi olan Meyer-Landrut, Antalya’da bir otelde gerçekleşen değerlendirme toplantısı ardından gazetecilerle toplandı. 

 İLGİNÇ VE VERİMLİ TARTIŞMALAR OLDU 

Düzenlenen yarışmada etkileyici fotoğrafların olduğunu söyleyen Meyer-Landrut, toplantıda ilginç ve verimli tartışmalara denk geldiğini aktardı. Meyer-Landrut, koronavirüs süreciyle alakalı değerlendirmeler yaparak, Türkiye’deki sağlık sisteminin güçlü olduğuna dikkat çekti. 

‘TÜRKİYE’NİN ÇOK ETKİLEYİCİ BİR SAĞLIK SİSTEMİ VAR’ 

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye’de Avrupa’ya benzer bir durumun söz konusu olduğuna vurgu yapan Meyer-Landrut, ‘Maalesef enfeksiyon sayıları artmakta ancak Türkiye bu konuda etkin önlemler alıyor. Türkiye’nin çok etkileyici bir sağlık sistemi var. Ancak aşının rolü her şeyden önemli. Aşı programları devreye girip herkes aşılandıkça bunun etkisinin ne olacağını göreceğiz.’ diye konuştu.

‘BİLİMSEL ÇALIŞMALARLA KANITLANMASI GEREK’ 

Aşının etkisinin de önemine dikkat çeken Meyer-Landrut, aşının hastalığa karşı bireyi koruyup korumadığının, virüsün yayılma hızını azaltıp azaltmadığının bilimsel çalışmalarla kanıtlanması gerektiğini söyledi. Yapılan aşılamanın yayılması üzerine seyahat kısıtlamalarının da kalkabileceğini belirten Meyer-Landrut, şunları kaydetti: 

‘ÖNLEMLER SAYESİNDE SEYAHAT ETMEK DAHA GÜVENLİ HALE GELECEK’ 

‘Aşı kampanyaları ve diğer önlemler sayesinde seyahat etmek daha güvenli hale gelecektir. Ancak henüz bunu söyleyebilmek için 2 ay içerisinde çıkacak olan verilere bakmamız gerekecek. Tabi ki farklı ülkelerde uygulanan aşı kampanyalarının ne kadar etkin olduğu da sanırım yakın zamanda ortaya çıkacak. Aşı kampanyalarının etkisini göstereceği konusunda da umutlu olmalıyız.’.