SON DAKİKA

Dogu TV

Ruhani: Aşı Anlaşmamıza ABD Engel Oldu

Ruhani: Aşı Anlaşmamıza ABD Engel Oldu
22 views
08 Nisan 2021 - 13:37

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) baskıları sebebiyle koronavirüs aşısı temini hususunda problem yaşadıklarını ifade ederek, kendi aşılarını piyasaya çıkarmak için çalıştıklarını söyledi.

İran’ın çeşitli bölgelerinde gerçekleştirilen bilgi teknolojileri ile inovasyon projelerinin açılış merasimlerine video konferans ile katılan Ruhani, koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşılar ile aşı temin etme hususuna dair açıklamalarda bulundu.

“YERLİ AŞI İÇİN ÇABA GÖSTERİLİYOR”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, aşı almak için bazı girişimlere kalkıştıklarını aynı zamanda yerli üretim yapmak için de harekete geçtiklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Bir ülkeyle anlaşma imzaladık Amerikalılar engel oldu. İran’a 10 milyon doz aşı göndermesi beklenen şirketlere baskı uyguladılar ve süreç durdu. Yerli aşı sürecinin tamamlanması ve pazara sürülmesi için çaba gösteriliyor” değerlendirmesini yaptı.

Bütün devletlerin aşı problemi yaşadığını söyleyen Ruhani, şu açıklamada bulundu:

“Dünyadaki aşı üretimi yetersiz ve ihtiyaca cevap vermiyor. Koronavirüse karşı geliştirilen aşılar 2 aşamada vuruluyor. Aşı üretiminin 2 katına çıkması gerekiyor. İran karşıtı basın sürekli ‘İran’ın halkına aşıyı zamanında ulaştırmadığını’ söylüyor. Dünyada onay alan ve aşı üreten ülkelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.”

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI