SON DAKİKA

Dogu TV

Rusya’dan Savaşa Hazır Olun Mesajı

Rusya’dan Savaşa Hazır Olun Mesajı
14 views
07 Nisan 2021 - 7:48

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan Donbas gerilimde yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Savunma Bakanı Sergei Shoigu ‘savaşa hazırlık denetimi’ kapsamında birlikleri denetledi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Rusya’yı Ukrayna ile yaşadığı Donbas gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaya çağırdı. Geçtiğimiz günlerde Moskova’nın sınır bölgesine yeni askeri sevkiyat gerçekleştirdiğini gözler önüne seren görüntüler medyaya yansımıştı.

GELEN RAPORLAR ‘İNANDIRICI’

ABD’nin açıklamasında bu konuya dikkat çekti. Ukrayna sınırı yakınında ve Kırım’da toplanan Rus askerlerine dair gelen raporlar ‘inandırıcı’ olarak nitelendirildi.

NATO’DAN ‘UKRAYNA’ AÇIKLAMASI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medyada yaptığı paylaşımında, Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 Rusya’nın Ukrayna içindeki ve etrafındaki askeri faaliyetleriyle ateşkes ihlallerinden NATO’nun ciddi endişe duyduğunu belirten Stoltenberg, ‘NATO Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü sağlam şekilde desteklemektedir.’ dedi.

Stoltenberg, Ukrayna ile İttifak arasındaki yakın ortaklığa bağlı olduklarını vurguladı.

TEK YOL NATO

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra Ukrayna’dan da görüşme ile ilgili bir açıklama geldi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, NATO’nun Donbas’taki savaşı bitirmek için tek yol olduğunu dile getirdi.

Kremlin, Zelensky’nin ifadelerinden sonra ‘Ukrayna’nın doğusundaki durum hassasiyetini korumaya devam ediyor, yapılacak her yeni açıklama bölgede tansiyonu daha da yükseltecektir.’ açıklamasını yaptı.

Zelenskiy, NATO üye ülkelerini Karadeniz’de varlıklarını artırmaya çağırarak, ülkesine NATO Üyeliği Hareket Planı verilmesinin öneminin altını çizdi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA CEVAP

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya ile gerginlik yaşayan Ukrayna’nın yanında olduklarını ancak bu ülkenin NATO’ya katılması konusunda kararı NATO’nun vereceğini duyurdu.

 Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını cevapladı.

Toplantıda sırasında bir gazeteci, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yaptığı telefon görüşmesinde, ülkesinin NATO’ya katılma isteğini dile getirdiğini anımsatarak, ABD’nin Ukrayna’ya bu konuda destek verip vermeyeceğini sordu.

 Psaki, Ukrayna’nın uzun süredir NATO’ya katılma isteğini dile getirdiğini vurgulayarak, ‘Ukrayna’ya güçlü desteklerimizi her zaman iletiyoruz. Onlara karşı bir tehdidi geri püskürtmek için de çabalıyoruz ancak Ukrayna’nın ittifaka katılması kararı NATO’nun vereceği bir karardır.’ Açıklamasında bulundu.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI