SON DAKİKA

Dogu TV

Otomotiv Sektörü Durdu!

Otomotiv Sektörü Durdu!
21 views
07 Nisan 2021 - 7:50

Dünyada yaşanan çip sorunun ardından otomotiv markaları bir bir üretimi durdurmaya başladı.

Otomotiv sektörü Avrupa’da ve Asya’da gelişirken koronavirüsün ortaya çıkmasıyla birlikte satışlarda ve üretimde azalma yaşandı. Bununla birlikte son zamanlarda yaşanan bazı sorunlardan ötürü de sektörel krizler ortaya çıktı. Bu durumun son örneği Otomotiv üreticisi olan Japon markası Subaru’da yaşandı. Tüm dünyada pek çok sektörü vuran çip sorunu, Subaru’yu da etkiledi. Markandan yapılan açıklamada çip sorunu yüzünden üretimi durdurma kararı alındığı ifade edildi. Japonya’daki üretim tesislerinin bir süreliğine kapatılacağı da açıklanan bilgilerde yer aldı.

ÇİP SORUNU OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜ DE VURDU!

Japon haber ajansı Kyodo’nun haberine göre, akıllı telefon ve 5G ağ ekipmanlarına yönelik artan çip talebi ile birlikte otomobil üreticileri tedarik sıkıntısı yaşamaya başladı. Subaru’nun da motor ve fren sistemlerinde yaygın kullanılan çip tedarikinde yaşanan problem nedeniyle üretime ara vereceği açıklandı. Firma, Tokyo’nun Gunma eyaletinde bulunan ve 2020’de yaklaşık 570 bin araç ürettiği motor ve montaj fabrikalarında üretime yaklaşık 2 hafta ara verecek. Böylelikle Subaru’nun Forester SUV ile Legacy sedan modellerinin imalatında da duraksama olacak. Üretim hatlarının birinin 21 Nisan’da, tamamının ise 10 Mayıs itibarıyla normale döneceği söylendi.

Küresel çip sorunu; Ford, General Motors, Toyota, Volkswagen, Honda, Stellantis ve elektrikli araba üreticisi Nio gibi otomobil üreticilerinin çipler ile mikroçiplerin kullanıldığı bazı parçaları satın almak için mücadeleye girmeleri ile üretimde azalma veya tesisleri kapatma zorunluluğu oluştu. Dünyanın önemli markalılarını etkileyen çip krizi, Türkiye’deki üretim tesissilerini de etkiledi. Oyak Renault, çip sorunu nedeniyle 15-22 Mart’ta üretimlere ara vereceğini açıklarken Tofaş, 18 Mart’ta Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, çiple ilgili yaşanan tedarik sorunu sebebiyle 19 Mart-5 Nisan’da üretime ara vereceğini duyurdu. Ford Otomotiv ise aynı konu hakkında yaptığı açıklamasında, ”Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir.” ifadelerine yer verdi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI