SON DAKİKA

Dogu TV

Felçli insanlar için dönüm noktası!

Felçli insanlar için dönüm noktası!
17 views
04 Nisan 2021 - 6:01

Felçli insanlar için dönüm noktası! İnsan beyninden ‘kablosuz’ bağlantı. İnsan beyninden bir bilgisayara ilk defa kablosuz komutlar yollandı. Felçli bir insanın beynindeki motor korteksine bağlanan bir verici, bilgisayara yazma ve tıklama komutları göndermeyi başardı.

ABD’deki Brown Üniversitesi’nden araştırmacıların geliştirdiği BrainGate teknolojisinin klinik denemelerinde bir kişinin beyin motor korteksine bağlanan küçük bir verici sayesinde beyin sinyalleri “tek nöron çözünürlüğünde ve tam geniş bant kesinliğinde” iletebildi. Denemeye katılan felçli kişiler sistemi kullanarak bir tablet bilgisayar kullandı. Katılımcılar, kablolu sistemlere benzer yazma hızlarına ve işaretleme-tıklama doğruluğuna ulaşabildi.

EVDEN TAKİP MÜMKÜN

Brown Üniversitesi’nde mühendislik öğretim üyesi olan John Simeral, “Bu kablosuz sistemin kablolu sistemlere denk olduğunu gösterdik” dedi. BrainGate klinik deneyine öncülük eden Leigh Hochberg ise “Bu sistemle beyin aktivitesini evde ve uzun süreler boyunca takip edebiliyoruz. Bu, felçli insanlar için sorunsuz, sezgisel, güvenilir iletişim ve hareketlilik iyileştirmesi sağlayan kod çözme algoritmaları tasarlamamıza yardımcı olacak” dedi.

MUSK VE FACEBOOK DA BU SİSTEMİN PEŞİNDE

Atılım, Elon Musk ve Facebook’un da ilgisini çeken ve hızla büyüyen sinirsel arayüz teknolojileri alanındaki en son ilerleme oldu. Musk, geçtiğimiz günlerde Neuralink girişiminin şimdiden bir maymun beyninde maymunun video oyunu oynamasına izin veren bir kablosuz çip test ettiğini açıklamıştı. Facebook’un da deneyleri devam ediyor.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı