SON DAKİKA

Dogu TV

Bilinçli Rüya (Lucid Dream) Nedir, Nasıl Görülür?

Bilinçli Rüya (Lucid Dream) Nedir, Nasıl Görülür?
33 views
02 Nisan 2021 - 9:45

Çeşitli rüya türleri bulunmaktadır. Lucid rüyalar da bunlardan biridir. Lucid rüyalar nedir, nasıl görülür? İstediğimiz zaman lucid rüyaları görebilir miyiz? Sizler için lucid rüyaları detayları ile derledik.

Rüyalarımızda, zaman zaman rüya gördüğümüzü biliriz. Bilincimiz açıkmış gibi rüyanın içerisinde istediğimizi yapma kararı verebiliriz. İşte bu rüyalar lucid rüyalar olarak isimlendirilmektedir Lucid rüyaların çeşitli zararları da bulunmaktadır.

Lucid Rüya Nedir?

Lucid rüyalar rüya sırasında bilincin açılması ile meydana gelen olaydır. Böylelikle kişi rüya içerisinde olduğunu bilir. Rüyayı gerçekten yaşıyormuş gibi çeşitli kararlar verebilir ve rüyasını yönlendirebilir. Bu rüya türü ilk kez parapsikolog Cella Green tanımlamıştır.

Lucid Rüyanın Zararları Nelerdir?

Lucid rüyaların çeşitli zararları da bulunmaktadır. Bu zararların başında beynin yorulması gelmektedir. Rüya sırasında beyin çok hızlı çalışmaktadır. Rüya sırasında bilincin açılması, beyni daha da yoran etkenler arasında yer almaktadır. Diğer yandan lucid rüyalar metabolizmanın daha yavaş çalışmasına da sebebiyet vermektedir. Burada aşırı yorgunluk, ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir. Ancak lucid rüya, çeşitli psikolojik sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bunların arasında depresyon, uykusuzluk gibi sorunlar gösterilmektedir.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI