SON DAKİKA

Dogu TV

2028’e kadar bu sektörler büyüyecek!

2028’e kadar bu sektörler büyüyecek!
32 views
01 Nisan 2021 - 7:22

Koronavirüs ile birlikte çalışma hayatında da değişimler yaşandı. Özellikle sağlık sektörü ve online alışveriş tarafında hareketlilik meydana geldi. Yapılan araştırmalar sonucunda pandemiyle birlikte ‘acil aranan’ meslekler açıklandı.

Pandemiyle birlikte çalışma hayatında da değişimler yaşandı ve birçok sektör ön plana çıkarken, küresel anlamda olumsuz etkilenenler de oldu.The Balance Careers’in küresel verilerden derlediği bilgilere göre koronavirüs pandemisi sürecinde özellikle inşaat ve madencilik alanında istihdam azaldı.

PANDEMİ BU SEKTÖRLERE YARADI
Pandemi bazı meslekler için zor bir sürecin başlangıcı olsa da dünyada yükseliş yaşayan meslekler de oldu.Indeeed’den aktarılan verilere göre özellikle hemşire, kamyon şoförü ve servis teknisyenleri bu listede yerlerini aldı.ACİL ARANAN MESLEKLER
Bazı sektörler acil ibaresiyle aranırken, bu etki tüm dünyada hissedildi. Bu meslekler şunlardı

Hemşireler
Özellikle dünya virüsle başa çıkmaya çalışırken, küresel anlamda acil aranan işler arasına hemşireler girdi.

Bu yıl sağlık sektörüne büyük görev düşerken hemşireler listenin ilk sırasında yer aldı. Öte yandan hemşireler için açılan iş ilanlarının 2028 yılına kadar artarak devam edeceği öngörülüyor.

Teslimat Sürücüsü
Yine koronavirüs pandemisiyle yükselen bir sektör olan teslimat sürücüsü, listenin ikinci sırasına yerleşti. Dijitalleşme ve online alışveriş pandemi sürecinde hiç olmadığı kadar hız kazandı.

Tabii bu durum da bazı mesleklere daha çok yük bindirirken, aynı zamanda istihdam da yarattı. Kargo şirketleri, market zincirleri gibi işverenlerin aradığı teslimat sürücüsü ilanları yılın acil kategorisinden açılanlardandı.

Çevrimiçi Öğretmen
Küresel anlamda eğitim tarafı da pandeminin en çok etkilenenlerindendi. Beklenmedik hızda dünya online sisteme geçiş yaptı. Sadece okullar değil kurslar da bu şekilde devam ederken, yapılan araştırmaya göre acil aranan meslekler listesine çevrimiçi öğretmenlik de girdi.

Birçok çevrimiçi öğrenim şirketi, öğretmenler ve eğitmenler için işe alıyor. Örneğin USA Today, çevrimiçi eğitim şirketi Outschool’un bu yılın başlarında 5.000 çevrimiçi öğretmeni için işe aldığını belirtti.Öte yandan çevrimiçi öğretmenlik sadece bu yılla da sınırlı kalmayacak. 2028’e kadar yüzde 11 artış yaşanacağı tahmin ediliyor.

Solunum Terapisti
Solunum güçlüğü çeken hastalarla çalışan solunum terapistleri, sağlık hizmetlerinin ön saflarında yer alan diğer bir kilit gruptur.Solunum terapistlerinin özellikle koronavirüs sonrası 2028’e kadar yüzde 21 artması bekleniyor.

Diş Hekimi Asistanı
Diş hekimleri ofisleri arttıkça ve pandemi sürecinde daha az etkilenilecek yollar aranırken, diş hekimleri asistanları da en çok arananlar listesine girdi.Bunlar dışında restaurant yöneticisi, emlakçı, sigorta acentası ve servis teknisyeni de acil aranan işler arasında yer aldı.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI