SON DAKİKA

Dogu TV

Yunanistan ile dalga geçtiler! ABD’den şok sözler

Yunanistan ile dalga geçtiler! ABD’den şok sözler
122 views
31 Mart 2021 - 11:19

Yunanistan ABD’den fırkateyn alacak, ancak geminin eski oluşu Yunan basınında eleştirilere yol açtı. ABD Atina eski ataşesi Yunanistan’a çok sert yanıt verdi.Yunanistan, son dönemde gerçekleştirdiği askeri anlaşmalar ve tatbikatlar ile Türkiye’ye karşı durmak için çabalıyor.

https://dogutv.com.tr/wp-content/uploads/Screenshot_4-230.png

Özellikle Hava ve deniz gücünü kuvvetlendirmek için anlaşmalar yapmaya çalışan Yunan yönetimi, Fransa ve ABD’nin eski uçak ve gemileri envanterine katmaya hazırlanıyor.Son olarak ABD ile yapılan deniz gücüne takviye anlaşmasıyla, envanterine eski bir ABD fırkateyni eklemeye hazırlanan Yunanistan’da bu durum eleştiri konusu oldu.

Eski bir geminin ordu bünyesine “modernizasyon projesi” kapsamında katılmasına tepki gösteren Yunan medyasına ABD’nin Atina eski askeri ataşesi Robert Palm’dan çok sert tepki geldi.“DİLENCİLER SEÇİCİ OLAMAZ”
5 milyar euro bütçe ile deniz gücünü modernize etme prgramı kapsamında ABD’den alınacak olan fırkateyni eleştirenlere, ABD’nin eski Atina Askeri Ataşesi Robert Palm skandal niteliğinde bir yanıt verdi.

Twitter’da bir Yunan kullanıcı, farklı iki fırkateynin fotoğraflarını koyarak ‘Benim istediğim’ ve ‘Bana verilenler’ mesajını paylaşırken ABD’li diplomat Palm Tweet’in altına “Dilenciler seçici olamaz” yanıtını verdi.Palm’in Twitter hesabından yazdığı mesaj Yunan kullanıcıların büyük tepkisine neden oldu.

YUNANİSTAN’IN TARTIŞMALI MODERNİZASYON PROGRAMI
Yunanistan maddi problemler yaşamasının yanı sıra, eskide kalan ve eleştirilere yol açan askeri gücünü yükseltmek için faaliyetler yürütüyor.Bu bağlamda Fransa ve ABD ile çeşitli anlaşmalar gerçekleştiren Atina’nın bu hamlesi de tıpkı askeri gücü gibi tartışmalara yol açtı.

ABD yönetimi eskidiği için envanterinden çıkartmayı planladığı gemilerden bir kaçını Yunanistan’a vermeyi teklif ederken, Fransa da Cassard Sınıfı Hava Savunma Firkateyni “Jean Bart” ve Georges Leygues Sınıfı Denizaltı Savunma Harbi Firkateyni olan “Latouche-Tréville”i Yunan Donanması’na ücretsiz olarak verme teklifinde bulundu.

Her iki geminin de oldukça yaşlı ve Fransız Donanması’nın envanterinden çıkarılmaya hazırlandığı kaydedildi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı
GÜNLÜK HABER AKIŞI