SON DAKİKA

Dogu TV

Arı ölümlerinde korkutan yükseliş!

Arı ölümlerinde korkutan yükseliş!
46 views
31 Mart 2021 - 12:12

Bursa’da baharın ilk aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyretmesi arı ölümlerini arttırdı. Arı üreticisi İsmail Dikbıyık, arı ölümlerini yüzde 70’e çıkaran soğuk havanın bal fiyatlarında da etkisini göstereceğini belirtti.

Bursa’da, ülke genelinde mevsim normallerinin dışında seyreden soğuk hava, arı ölümlerini arttırdı. Arı üreticileri, arı ölümlerinin yüzde 70’e yükseldiği bildirildi.
Konuya ilişkin açıklamada bulunan arı üreticisi İsmail Dilbıyık, arı ölümlerindeki artışın üretimi azaltacağını, dolayısıyla bal fiyatlarının artacağını belirtti.

https://dogutv.com.tr/wp-content/uploads/Screenshot_4-230.png

Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Çakmak, arı ölümlerinin artışına dair yaptığı açıklamada “Arıların, parazit teşhisleri, tedavisi doğru yapıldıysa, biraz da arının besini varsa güçlenir ve soğuğa dayanıklı hale gelir” dedi.Mart ayında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyretti. Baharın gelişiyle kış uykusundan uyanan arılar ise polen toplamak için kovanlardan çıktı ve peteklere yumurtalarını bıraktı. Ancak havanın soğuk olması ve kar yağışları arıları olumsuz etkiledi.

Soğuk hava nedeniyle kovanlara geri çekilen arıların ölüm oranları da yüzde 70’e yükseldi.20 yıldır arı çiftliği sahibi olan İslam Dikbıyık, “Ocak ayında 26 dereceleri gördük. Bu süreçte arılarımız dışarı çıktı. O dönemlerde arılar, doğada çiçek olmadığı için poleni, propolis gibi bitkileri toplayamadı, dolayısıyla çok çalıştığı için ömrünü yıprattı. Bu yılın başından itibaren yüzde 70’e varan ölümler oldu.” dedi.

Dilbıyık, “Bizim de zayiatlarımız var. Havalar yine soğudu. Bu dönemde ballıbabalar açmış oluyordu. Arılarımız ballıbabalardan nektari topluyordu. Şimdi ise kar yağıyor. Bu kar yağışından sonra ne kadar zayiatımız olacak bilemiyoruz. Arılarımız şu an geri çekildi. Altıgenlerin içerisine yumurta attılar. Onları ısıtamadıkları için soğuktan öldüler. Kardan sonra, havaların ısınmasıyla birlikte tekrardan kovanlarımızı açıp kontrollerimizi yapacağız” diye konuştu.

“BAL REKOLTESİ DÜŞÜYOR”
Bal fiyatlarında artış olacağına söyleyen Dikbıyık, “2020 yılında da çok düşük bir rekoltemiz vardı. Bu yılı da yaşayıp göreceğiz ama her geçen yıl biraz daha daralma söz konusu oluyor. Arılar bizim için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Dilbıyık, “Einstein’ın da dediği gibi; arılar ölürse 4 yıl sonra insanlığın da sonu gelmekte. İnsanların yediği gıdaların yüzde 85’ini arılar döllemeyle sağlıyor. İnsanların ayakta kalabilmesi için mutlaka arıya ihtiyaç var.” dedi.

GÜNLÜK HABER AKIŞI
MTA Yerleşkesinde patlama oldu
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Şile’de fabrika yangını
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Sakarya Zaferi 100 yaşında…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CHP 98 yaşında
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bor madeninden krem üretildi
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KPSS tercihleri başladı